Dotazník – Poutáte děti v autě?
Anketa pro osoby přepravující děti v autě.
Dle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů je řidič motorového vozidla povinen kromě jiných událostí přepravovat mj. podle § 6 ve vozidle vybrané kategorie, které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky;
při této přepravě
1. dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům,
2. na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy
Toto ustanovení vlastně nařizuje použití schválené dětské sedačky v každém případě, dokud dítě neváží 36 kg nebo neměří aspoň 150 cm. Zároveň ukládá povinnost v případě, kdy je dítě umístěno na sedačku vpředu vedle řidiče, vypnout airbag, pokud je jím auto vybaveno. Pokud nemá auto vypínatelný čelní airbag spolujezdce, nesmí být dětská sedačka sloužící pro přepravu dítěte proti směru jízdy vpředu umístěna.
Pozor, běžný omyl vyplývá z toho, že pokud řidič couvá, nemusí být připoután. Z toho řada lidí dovozuje, že při couvání neplatí ani povinnost používat dětskou autosedačku. Tak to ale není, dítě musí sedět připoutané v sedačce i při couvání.
Za nedodržení ustanovení § 6 ohledně přepravy dětí ve vozidle hrozí řidiči nejen tzv. příkaz na místě do 2000 Kč, ale i čtyři trestné body do karty řidiče. Ve správním řízení je sazba 1500 až 2500 Kč.

Při vyplňování prosím postupujte podle pořadí.
Otázky jsou sestavovány na základě vašich předchozích odpovědí, proto není možné vaše odpovědi měnit, pokud jsou jednou zadány.
Vyplňujte tedy prosím pečlivě.Tato pole nemusíte vyplňovat:

Prosím ověřte, že nejste robot! (výsledek vypište číslicí)

Děkujeme za vyplnění ankety!

Chcete dostávat novinky nejen o anketách? Registrujte se!

Chcete-li zobrazit průběžné výsledky této ankety klikněte zde.