Cyklisté, pozor na správnou výbavu vašeho kola

Uložit jako PDF

Tento článek si můžete
uložit ve formátu PDF.


Jaro přirozeně láká k většímu pohybu venku. Většina cyklistů již buď vyjela nebo v nejbližší době vyjede na první větší cyklo vyjížďky. Je proto dobré si připomenout, co vaše kolo nesmí postrádat.


„Povinná ale i doporučená výbava jízdního kola má za cíl zejména zajistit bezpečnost cyklisty, určitě se ji tedy nesnažte nijak obejít. Ohrozíte tím nakonec nejvíce sami sebe, správná výbava na kole vám v mnoha případech může zachránit život,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy. Jízdní kolo musí být vždy vybaveno přední a zadní brzdou, přední odrazkou bílé barvy, zadní odrazkou červené barvy, oranžovými odrazkami z obou stran obou pedálů a oranžovými či reflexními odrazkami ve výpletu předního, zadního nebo obou kol (odrazka musí být minimálně jedna na každé straně kola). Důležité také je, že by na kole neměly být žádné ostré hrany (na řídítkách, páčkách brzd apod.), aby se při pádu zabránilo dodatečnému zranění cyklisty právě o ostré hrany na kole.

Základem je dobře vidět a být viděn

Za snížené viditelnosti do povinné výbavy jízdního kola přibývají prvky, které mají zajistit to, že cyklista bude pro ostatní stále dostatečně dobře viditelný. Do výbavy tak v takovém případě patří navíc ještě přední seřízený bílý světlomet a zadní seřízený červený světlomet, který lze kombinovat s červenou odrazkou. Oba světlomety lze za dobré viditelnosti nahradit bílou, resp. červenou blikačkou. Dále musí být cyklista vybaven zdrojem energie, který bude schopen dodávat světlům energii na svícení minimálně na 1,5 hodiny. Doporučenou výbavou jsou také reflexní prvky na oblečení.

Motoristé si musí zvyknout na pohyb menších vozidel na silnici

Protože v zimě přirozeně přichází útlum cyklistiky, motoristé si snadno odvyknou na pohyb menších vozidel na silnici. Je proto důležité pamatovat na to hlavně při rozhlížení, cyklistu lze totiž snadno přehlédnout, mnohem snadněji se vám v zorném poli schová za strom či například za sloup veřejného osvětlení. Při objíždění cyklisty pak pamatujte na to, abyste ho neobjížděli příliš natěsno, je důležité nechat cyklistovi dostatečný prostor, aby se mohl při jízdě vyhýbat nerovnostem, výmolům či různým překážkám. V roli cyklisty naopak mějte na paměti vždy to, že vaše chování musí být pro ostatní předvídatelné, nedělejte tedy žádné nenadálé změny v jízdní dráze a neomezujte svou jízdou ostatní. „Vzájemný respekt všech, kdo se na silnici pohybují, je nejlepším klíčem k tomu, abychom se všichni vrátili ze svých cest bezpečně domů. Ať už jsme v roli řidiče automobilu, cyklisty nebo například motorkáře,“ říká Tomáš Neřold.

Základní kontrola kola je vhodná před každou jízdou

Před každou jízdou proveďte alespoň základní kontrolu klíčových částí kola. Ujistěte se, že jsou kola utažená, pedály nejsou uvolněné a neprotáčí se vám řídítka. Zkontrolujte také správnou výšku sedadla a jeho upevnění, natažení řetězu, funkčnost světel a funkčnost brzd, dříve než se rozjedete v plné rychlosti.

Cyklistická helma pro dospělého není zákonná povinnost, z hlediska bezpečnosti je ale nutná

Zatímco do 18 let je nošení cyklistické přilby povinné, u dospělých tomu tak není. Z hlediska bezpečnosti je nicméně nošení přilby nezbytné v jakémkoliv věku, protože v případě pádu z kola může přilba velmi často zachránit život. Vždy je potřeba pamatovat na to, že cyklista je jedním z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu a hrozí mu v případě dopravní nehody mnohem vážnější následky než motoristovi.

V loňském roce došlo k téměř 4000 nehod cyklistů, při kterých jich 43 zemřelo, dalších 234 se těžce zranilo, 3141 se zranilo lehce a 757 se obešlo bez zranění. Alarmující je, že 72 % cyklistů, kteří loni na našich silnicích zemřeli, nemělo nasazenou přilbu. Z výzkumu společnosti KANTAR, který se zaměřoval na vzájemné vnímání vztahu cyklistů a motoristů, ale právě i výbavu cyklistů, vyplynulo také to, že 29 % respondentů cyklistickou helmu vůbec nevlastní. Dlouhodobí policejní statistiky přitom ukazují, že závažnost nehod cyklistů bez přilby je téměř dvojnásobná oproti nehodám cyklistů, kteří na sobě přilbu měli.

Alkohol nepatří za volant, ale ani za řídítka

Vzhledem k tomu, že je cyklista účastníkem silničního provozu, platí pro něj samozřejmě také zákaz konzumace alkoholu. I přesto každý pátý cyklista – muž, který měl v loňském roce na kole závažnou dopravní nehodu, měl v krvi přítomen alkohol. V případě žen to bylo „pouze“ 8 %. Konzumace alkoholu k jízdě na kole zkrátka nepatří, snižuje nejen ostražitost, ale i motorické schopnosti. Jedná se o přestupek, za který hrozí sankce od 2500 do 20 tisíc korun. V případě hladiny alkoholu v krvi vyšší než 1 promile je sankce v rozmezí 25 000 až 50 000 korun. Odmítnutí zkoušky na alkohol se rozhodně nevyplatí, sankce je zde opět 25 tisíc až 50 tisíc korun.


https://www.ibesip.cz/getattachment/fd86d54c-5e59-4b80-ad8e-fcb6079c3b9c/iStock-653884356.jpg?lang=cs-CZ&width=1000&height=666&ext=.jpg

Logo Centrum Dopravního Výzkumu, v.v.i.

Logo Centrum Dopravního Výzkumu, v.v.i. Centrum dopravního výzkumu v.v.i.


Komentáře

Abyste mohli přidávat komentáře k tomuto článku, musíte být přihlášeni.

Přihlášení Registrace


Klíčová slova:
Popis: Cyklisté, pozor na správnou výbavu vašeho kola