Cena lidského života je 18,5 miliónu korun

Uložit jako PDF

Tento článek si můžete
uložit ve formátu PDF.


Dopravní nehody jsou na denním pořádku, častokrát mají i tragický konec. A i když nečekaná ztráta někoho blízkého se nedá nahradit, pak z ekonomického hlediska je cena lidského života hodně vysoká a stále se zvyšuje.


Kdybychom dokázali jezdit bez nehod, ušetřili bychom státu 53 miliard korun ročně. Bohužel to neumíme. Dopravní nehody jsou na denním pořádku, častokrát mají i tragický konec. A i když nečekaná ztráta někoho blízkého se nedá nahradit, pak z ekonomického hlediska je cena lidského života hodně vysoká a stále se zvyšuje.
 
„Pokud při dopravní nehodě zahyne jeden člověk, celková výše společenských ztrát za rok 2011 činí zhruba 18,5 miliónu korun,“ přibližuje Alena Daňková z Centra dopravního výzkumu výsledek studie, jejímž základem jsou policejní statistiky nehodovosti roku 2011.
Bohužel meziroční srovnání s rokem 2010 potvrzuje, že cena zbytečně ztraceného života při dopravní nehodě se stále zvyšuje. „Ztráty z dopravní nehodovosti narostly oproti roku 2010 zhruba o 2,5 miliónu korun, pokud jde o usmrcené osoby,“ konstatuje Daňková.
 

Jak se vypočítá cena života vyhaslého vinou nehody?

Základem jsou takzvané přímé a nepřímé náklady. První skupinu si umíme celkem představit – stane se nehoda a je potřeba ji ze silnice odstranit. To jsou tedy peníze, které jdou na záchranné složky, ale jde i o náklady pojišťovny nebo léčení.
Daleko větší částku tvoří náklady nepřímé. „Jde především o ztráty na produkci a sociální výdaje. Ty zahrnují náklady na nemocenské, invalidní důchody a důchody vdovské, vdovecké či sirotčí. Podstatnou částí je však ztráta na produkci, která zahrnuje například náklady v situaci, kdy bude daná osoba usmrcena nebo zraněna v důsledku dopravní nehody a nebude schopna vyprodukovat takové množství HDP, jako kdyby se nehoda nestala,“ popisuje Daňková.
 

Pojišťovny jsou přísnější, a proto ušetřily

Srovnávat celospolečenské ztráty z dopravních nehod s výší škod, kterou vyplácejí pojišťovny, se příliš nedá. Už proto, že ne všechna auta jsou pojištěna i havarijně. Paradoxně důkazem stoupajících cen je, že pojišťovny loni vyplatily skoro o miliardu korun méně než před rokem. Důvod je jednoduchý – jsou na klienty přísnější a dobře rozmýšlejí, co všechno proplatí. Jen loni odhalily na pět tisíc pojistných autopodvodů.
Stoupající náklady podle Václava Bálka z pojišťovny Allianz se totiž rozkládají v čase. „Pokud se vám stane nehoda v třiceti letech, tak v následujících třiceti letech můžete dostávat náhradu škody, ušlou mzdu, atd. To jsou částky, které dosahují až desítek miliónů korun,“ říká.
Zmařený život ale nic nenahradí, tak proč počítat, kolik by člověk vydělal, kdyby ještě žil? Není to příliš zbytečná a imaginární hodnota? Podle Aleny Daňkové ne. Když se totiž někde řeší zlepšení dopravní situace, tedy jestli předělat křižovatku nebo nasvětlit přechod, právě tato čísla jsou důležitým argumentem. Díky nim se totiž dá říct, že například miliónová investice do vybudování přechodu se semaforem se vyplatila.
 
Tisková zpráva byla převzata z portálu Český rozhlas (http://www.rozhlas.cz/motozurnal/automoto/_zprava/cena-lidskeho-zivota-je-185-milionu-korun--1187400)

 

Logo Centrum Dopravního Výzkumu, v.v.i.

Logo Centrum Dopravního Výzkumu, v.v.i. Centrum dopravního výzkumu v.v.i.


Komentáře

Abyste mohli přidávat komentáře k tomuto článku, musíte být přihlášeni.

Přihlášení Registrace


Klíčová slova: cena, lidského, života, 18,5, miliónu, korun
Popis: Cena lidského života je 18,5 miliónu korun