Dopravní úrazy a těhotenství

Uložit jako PDF

Tento článek si můžete
uložit ve formátu PDF.


Dopravní nehody mají u nás na svědomí cca 70% všech těžkých úrazů v těhotenství. Při dopravní nehodě je přímému zranění vystavena jak matka, tak i samotný plod – jsou tedy ohroženy dva životy. Ke snížení následků nehodovosti může přispět důsledné používání bezpečnostních pásů – právě těhotné ženy však často mívají z jejich použití neoprávněné obavy.

Těhotné ženy se často bojí, že by připoutáním mohly zranit své nenarozené dítě. Při správném použití pásu je však riziko poškození plodu minimální. Naopak smrt nepřipoutané matky je pro dítě zpravidla fatální, právě tak i některá její zranění, vzniklá při pohybu nepřipoutaného těla při nehodě.

Existují důkazy tom, že v těhotenství chrání bezpečnostní pásy jak matku, tak i plod. Je třeba věnovat velkou pozornost osvětovému působení mezi těhotnými ženami, informovat je o důležitosti používání pásů a o zásadách správného umístění bezpečnostního pásu. Ženy, které byly svým lékařem poučeny, pásy častěji skutečně používají a navíc jsou později u svých dětí důslednější rovněž při používání dětských sedaček.

Více o úrazech v těhotenství, mechanismu jejich vzniku a o kampani „Chraňte sebe a své dítě“ v článku MUDr. Jiřího Kepáka, CSc., více viz: Chraňte sebe i své dítě, vždy se připoutejte!


Komentáře

Abyste mohli přidávat komentáře, musíte být přihlášeni.

Přihlášení