Umístění dopravních značek upravující přednost v jízdě

Uložit jako PDF

Tento článek si můžete
uložit ve formátu PDF.


Dopravní značky upravující přednost v jízdě lze považovat za jedny z nejdůležitějších značek na pozemních komunikacích. Organizaci dopravy si bez těchto značek jde jen těžko představit. Tomuto faktu bohužel však neodpovídá jejich umisťování v praxi. Snad nejvíce viditelný je tento problém v případě křížení významné komunikace o více jízdních pruzích s jinou pozemní komunikací. Právě v těchto případech by měl být význam takových dopravních značek zvýrazněn.

Dopravní značky upravující přednost v jízdě lze považovat za jedny z nejdůležitějších značek na pozemních komunikacích. Organizaci dopravy si bez těchto značek jde jen těžko představit. Tomuto faktu bohužel však neodpovídá jejich umisťování v praxi. Snad nejvíce viditelný je tento problém v případě křížení významné komunikace o více jízdních pruzích s jinou pozemní komunikací. Právě v těchto případech by měl být význam takových dopravních značek zvýrazněn. To platí jak z hlavního, tak z vedlejšího směru jízdy. Hrozí totiž, že řidič může značku upravující přednost snadno přehlédnout. V některých dopravních situacích, jak uvádí ve svých článcích i Ing. Jindřich Šachl, CSc., tj. např. v případě dvou jízdních pruhů v jednou směru jízdy a pokud v pravém z nich při souběžné jízdě jede nákladní automobil je pro řidiče vedle něj jedoucího velmi obtížné takovou dopravní značku uvidět.

V pragrafu č. 5 vyhl. 30/2001 Sb. je uvedeno, že svislé dopravní značky se podle svého významu obvykle umísťují při pravém okraji vozovky nebo nad vozovkou; pro zdůraznění jejich významu mohou být značky umístěné při pravém okraji vozovky opakovány i při levém okraji vozovky nebo nad vozovkou. Právě možnosti zdůraznit značku se v praxi příliš nevyužívá. V technických podmínkách Ministerstva dopravy je doporučené umístění dopravních značek v těchto případech vstřícně a rovněž v odůvodněných případech jejich umístění nad vozovkou není vyloučeno.

Foto: Jindřich Šachl

Plošné zdůraznění značek upravujících přednost není namístě a bylo by nákladné, ale vždy je třeba pečlivě posoudit konkrétní dopravní situací a to platí zvlášť na nehodových lokalitách. Zde je ještě možnost zvýraznit dopravní značku pomocí žlutozeleného fluorescenčního podkladu nebo světelným signálem č. S 7 (přerušované oranžové světlo). Další účinnou možností je vyznačit na vozovce v jízdních pruzích příslušné symboly značek upravujících přednost.

Logo Centrum Dopravního Výzkumu, v.v.i.

Logo Centrum Dopravního Výzkumu, v.v.i. Centrum dopravního výzkumu v.v.i.


Komentáře

Abyste mohli přidávat komentáře, musíte být přihlášeni.

Přihlášení


Klíčová slova: značení dopravní, komunikace pozemní, přednost v jízdě
Popis: Dopravní značky upravující přednost v jízdě lze považovat za jedny z nejdůležitějších značek na pozemních komunikacích. Organizaci dopravy si bez těchto značek…